+420 724 373 701
Switch to english version EN

Hra s myslí

,,Stokrát opakovaná lež se stává pravdou“ je rčení, které dokládá, jak malou moc ve skutečnosti máme nad našimi přesvědčeními. Jak jednoduše si mohou ostatní lidé hrát s naší myslí? Co vede i mnoho silných osobností k tomu, že se stanou loutkou v dramatu někoho jiného?

Manipulace

Manipulace existuje na naší planetě stejně tak dlouho jako lidstvo samo. Je za ni považován každý vliv, který má za cíl změnit naše chování či vnímání světa. Za každou manipulativní technikou se mohou skrývat dobré i špatné motivy. Když se členové naší rodiny snaží ,,předělat“  některé naše návyky, používají manipulaci. S manipulací se setkáváme ve vztazích, na pracovišti, v médiích a v mnoha dalších aspektech každodenního života. Kdybychom se snažili kontrolovat každou známku manipulace, stali bychom se paranoidními a nemohli žít normální život. Kde je tedy hranice a jak rozpoznat, kdy je čas být na pozoru?

Manipulátor a oběť

Říká se, že pokud jsme dostatečně sebevědomí, víme, jak použít selský rozum a umíme se postavit sami za sebe, nemůžeme se stát obětí nebezpečné manipulace. Ale je to opravdu tak jednoduché? Nepodléháme manipulaci někdy i trochu cíleně? Možná proto, že našemu ego se líbí ocenění manipulátora a chce věřit, že je opravdové?

Nebo je to naše zvědavost z toho, co se stane, pokud zůstaneme ve hře? Možná je to i tím, že manipulátoři jsou schopni najít v nás bolestivé a nezahojené rány, kterých se dá dobře zneužít. Za každou manipulací se může skrývat nespočet důvodů a neměli bychom soudit nikoho, kdo se stane její součástí. Každý dělá vždy to nejlepší, co umí, jak manipulátor, tak oběť, i když je někdy velmi těžké si toto připustit.

Poučíme se někdy?

Působení manipulace kolem nás bychom však neměli ignorovat. V každé historické etapě se objevila manipulace, aby nás něčemu naučila. Myslím, že nejlepším příkladem je druhá světová válka. Při zkoumání všech těchto historických událostí si říkáme, jak je to možné, že se mohly stát. Poučili jsme se však z historie dostatečně? Jsme si jisti, že nic takového už se nebude znovu opakovat?

Touha zapadnout do skupiny

Za největší problém považuji fakt, že existuje velmi málo lidí, kteří mají kuráž následovat svou vlastní pravdu. Mnoha lidem brání přílišný strach v tom, aby mohli jednat podle zdravého rozumu a intuice, a tak následují dav, i když ví, že to není správné. Jak jednoduché je pak zmanipulovat skupinu lidí? Podívejte se na následující video, které dokládá, že mnoho lidí bude následovat dav, i když se to bude naprosto vymykat jejich zdravému rozumu.

Výše natočený pokus pouze dokládá, že touha lidí zapadnout do skupiny a strach z toho, že nebudou vyhovovat, je vážnější, než si myslíme. Když se ti odvážní, kteří však nemusí mít vždy ty nejlepší morální hodnoty, zhostí vedení v naší společnosti, nejsme ochráněni před ničím v tomto světě. Není to děsivé? Ano, je. Existuje způsob, jak to změnit? Myslím, že základem je si uvědomit, že je naprosto v pořádku, pokud vždy nebudeme následovat ostatní, že na našich názorech záleží, i když jsou odlišné od ostatních a že bychom se vždy měli držet zdravého rozumu a naší intuice.

Pozitivní manipulace

Již tedy víme, že lidská mysl může být ovlivněna velmi jednoduše. Tak co kdybychom se ji pokusili ovlivnit pozitivním způsobem? Způsobem, díky němuž bychom udělali z tohoto světa lepší místo k životu. Už jen tím, že se na někoho usmějete nebo mu popřejete pěkný den, manipulujete jeho / její náladu na několik následujících momentů. Ano, i to, že píšu tento článek, je určitá manipulace z mé strany. Mým záměrem je probudit ve vás uvědomění, že jsme všichni svým způsobem úžasní a že můžeme vytvořit naší planetě nový příběh se šťastným koncem.

Stůj za svou pravdou, i když budeš stát sám

Musíme jen přestat plýtvat energií nad úvahami o tom, co si o nás myslí ostatní a přestat se snažit zapadnout vždy do každé skupiny lidí. Musíme si uvědomit, že vše, co se děje kolem nás, vychází ve skutečnosti z nás. Je třeba přestat být pasivním pozorovatelem, ale umět se postavit za svou pravdu a to i za cenu, že budeme stát sami. Když shledáme správné někomu pomoci, udělejme to a nikdy se ničeho nebojme, protože strach je tím nejhorším manipulátorem. Vědecký výzkum dokázal, že i když se pouze 5 % lidí z nějakého celku začne chovat určitým způsobem, dříve nebo později to ovlivní další. Všichni jsme propojeni, a proto mi udělá ohromnou radost, když se 5 % čtenářů tohoto článku bude výše zmíněnými moudry inspirovat, protože vím, že je to skvělý krok vpřed.

Co to zkusit jinak?

Každý jsme jiný, každý máme odlišné schopnosti a nápady, které mohou udělat z tohoto světa lepší místo k životu. Pokud spolu přestaneme hrát boje o moc, ale začneme sdílet pozitivní nápady a respektovat se navzájem, nic nás nezastaví v přeměně tohoto světa v oázu radosti. Není třeba mnoho peněz ani žádné zvláštní moci, musíme jen žít svůj život od srdce, zamyslet se, než budeme slepě následovat dav a nezapomenout, že někdy se posuneme vpřed jen tím, že uděláme krok zpět.

Meditace

Dalším specifickým typem manipulace je meditace. Učí nás, jak dýchat, jak pozorovat skrz zavřené oči, jak najít vnitřní klid, jak se zbavit zatěžujících myšlenek a bloků v nás a jak najít svou hodnotu. Přestanete mít potřebu jednat pouze z vašeho ega a již po pár měsících meditace se objeví úžasné výsledky, budete se transformovat úplně v nového člověka. Vaše intuice se vylepší a vaše nápady budou přicházet ze srdce, takže se stanou realitou, aniž byste se příliš snažili. Nebudete již bojovat a snažit se vystoupit ze své komfortní zóny, abyste dosáhli svých cílů, protože budete vědět, že to není třeba, že vpřed vás posouvá vaše schopnost zachovat klid. Budete čím dál více chápat vše, co se děje okolo vás, uvidíte jasně do mysli ostatních a budete cítit stále více soucitu. Jak to vím? Z vlastní zkušenosti.

Přes individuální změnu k té kolektivní

Meditace a lekce jógy se stávají stále populárnějšími v západní kultuře, což je podle mě úžasný posun pro společnost. Když lidé změní své myšlení na individuální úrovni, dříve nebo později to ovlivní i kolektivní myšlení. Společnost bude méně materialistická, hodnoty lidí se změní a zbytečné utrpení lidí již nebude nutné. Tím, že budou lidé více rozumět, proč se kdo chová, jak se chová, budou se i více respektovat, a tak se změní i vztah lidí k planetě, což přispěje ke snížení jejího znečištění. Tak co na to říkáte? Chcete přispět ke změně tohoto světa v lepší místo? Nebo si snad jen přejete cítit v sobě menší prázdnotu? Vše, co potřebujete, je vnitřní touha a udělat první velký nádech, vše ostatní bude následovat… Stále nejste přesvědčeni? Potřebujete racionální vysvětlení? Podívejte se na video níže, jež obsahuje vědecké argumenty.

Potenciál meditace je větší, než si myslíme

Podle tohoto videa může meditace změnit náš mozek znatelným způsobem. Možná by též zvládla vyléčit některé duševní nemoci nebo by pomohla tam, kde moderní medicína používá farmaka nebo ani neví, co použít, ale to by bylo téma na samostatný článek.

My rozhodujeme

Takže abych to shrnula, manipualace nemusí být špatná, pokud je použita s dobrým záměrem. Všichni jsme loutkami ve hře jménem ŽIVOT a jsme to jen a jen my, kdo rozhoduje, zda dovolíme životu, aby s námi hrál hry nebo začneme vědomě vnímat, co se kolem nás děje. Nepotřebujeme se stát velkými vůdci ani vlastnit firmy, abychom změnili svět. To, co potřebujeme, máme již v sobě. Začněme pár nádechy a výdechy, zkusme k tomu přidat úsměv a počkejme, co se bude dít. Jsem si jistá, že to bude stát za to.

Na závěr článku bych ráda zveřejnila pěknou písničku. Tato písnička je o zázracích, protože já nevěřím v zázraky, já se na ně spoléhám.