+420 724 373 701
Switch to english version EN

Novoroční klišé

Zhubnout a vytvarovat si krásnou postavu patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí. Tento článek píšu třetí den roku 2020 a nestačím se divit, jak mi narostl počet běžců pod okny, kolik lidí v supermarketech naplňuje své košíky zeleninou a jak se nedaleké fitness centrum otřásá v základech. Smysl novoročních předsevzetí jsem nikdy nechápala. Pracovat na sobě přeci musíme postupně a po celý život, krásná postava je výsledkem mnoha procesů v našem těle a mysli. ,,Tohle těm lidem přeci nemůže fungovat, tak proč to dělají?“ ptala jsem se sama sebe. Samozřejmě, že to těm lidem nefunguje, dříve nebo později se vrátí ke starým škodlivým návykům a v březnu budou fitness centra naplněna jen z poloviny tak jako dnes. Jenže člověk je tvor nepoučitelný, nechce se mu vystoupit z davu a udělat jednou něco jinak, slova jako ,,sebeláska či sebepřijetí“ jej děsí k smrti, chce rychlé řešení a svému nitru se vyhnout obloukem, takže zase nazuje boty, koupí umělé proteinové koktejly a jde běhat na pás jako křeček, protože tak se to má dělat, tak to radí treněří a dělají modelky na sociálních sítích…

Co kdybychom vzali rok 2020 jako zlomový rok, kdy to poprvé uděláme jinak? Co kdybych vám řekla, že pokud budete při hubnutí pracovat se svým podvědomím, emocemi a harmonizovat svou energii, zhubnete mnohem efektivněji, tuk zmizí jen z problémových partií a tělo bude celkově zdravější, vitálnější a oči vám budou zářit? Zatímco ve fitku můžete vytvořit pouze krásné tělo bez duše, vědomým hubnutím získáte nejen nádherné tělo, jež bude v souladu s vaší energií, s tím, jací jste uvnitř, ale celkově se zvýší vaše charizma a atraktivita. Zní vám to až příliš dobře a nereálně? To proto, že vaše mysl věří, že je to nereálné. Jenže naše mysl není vždy náš nejlepší přítel…

Hlad jsou převlečené emoce

To, že má tuk tendenci usazovat se na určitých problematických partiích, je projevem ochranné tendence našeho těla. Děje se tak tedy ze strachu. Pokud se chci tuku v dané oblasti zbavit, je třeba nejdříve zjistit, s jakými emocemi je oblast těla, ve které se mi tuk ukládá, spojena. K tomuto nám velmi pomůže využít poznatků z celostní medicíny, psychosomatiky a z nauk o energetických centrech v našem těle. Nejčastějším problémem většiny lidí je ukládání tuku v oblasti břicha. Právě tuk v oblasti břišních partiích souvisí s nedostatkem sebelásky a sebepřijetí, a proto je to pro většinu lidí tak časté, jelikož opravdovou sebelásku poznala jen malá část z nás.

I ti, jež tvrdí, že mají v sobě sebelásku vyřešenou, si ji často pletou s pýchou a arogancí, protože jejich ego se stále nepustilo boje a snaží se se svou méněcenností vyrovnat prostřednictvím přetvářky.

Výše zmíněný nedostatek sebelásky je též hlavním důvodem přejídání, touhy po sladkém a nemožnosti přestat jíst, i když už jsem plný / plná. Jídlem máme tendenci umlčet naši duši, která tak moc volá po lásce a přijetí. Stejně tak bývá velmi častým důvodem přejídání potlačená agrese. Někdo nás naštve, ale my mu to nemůžeme vrátit, protože se to nehodí, tak sáhneme po sladkosti a snažíme se zapomenout. Jenže každý pohár jednou přeteče…

Za každou emocí je myšlenka

Již tedy umíme definovat emoce, díky nimž se dostáváme do začarovaných kruhů v bojích s přibíráním a hubnutím. S emocemi nemůžeme bojovat, nemůžeme se jim vzepřít, tak jim totiž dodáváme ještě více energie a větší moc. Jediné, co můžeme udělat, je přijmout je, poznat je a definovat myšlenkové vzorce, které jsou spouštěčem těchto emocí. Ve chvíli, kdy to dokážeme, nás daná emoce přestává ovládat a my jsme zase o něco více svobodnější bytostí a navrací se nám kontrola nad vlastním životem, ta kontrola, kterou nám daná emoce sebrala.

Emoce, stejně jako vše kolem nás, není nic jiného než energie. Zbavíme-li se škodlivé emoce, uvolníme zároveň blokující energii v dané tělesné partii, která se následně uzdraví a přebytečný tuk zmizí. Zhubnutí nám navíc vydrží trvale, protože jsme zároveň vymazali spouštěc veškerého přejídání. Ano, je to opravdu tak jednoduché.

Opravdu je to talent, co potřebujeme, aby nám sport šel?

Po většinu svého života jsem si myslela, že to, jak nám jde sport a cvičení, je dáno naším talentem, obratností, hbitostí, flexibilitou a fyzickou dispozicí, jež můžeme změnit jen do určité míry. Šlo o kolektivní myšlenkový vzorec, takže není divu, že měl nade mnou takovou dlouhou dobu moc.

Až, když jsem začala pracovat se svými emocemi a zbavila se nánosů blokující energie, nestačila jsem žasnout. Jógové pozice, o nichž jsem si myslela, že na ně mé tělo není uzpůsobené a nikdy jich nebudu schopna, jsem najednou dokázala provést s naprostou lehkostí a úsměvem na tváři.

Už chápete, proč mají všichni špičkoví jogíni tak nádherná těla? Ano, netíží je zablokované emoce.

Neřiďte se tepovou frekvencí, ale frekvencí radosti

Pohyb není mučení těla, ale projev lásky k němu. Nesmí být povinností a něčím, do čeho se budeme nutit, musí být radostí, momentem, kdy vypneme mozek a splyneme s okolním světem, momentem bezdůvodného nadšení.

Naše těla nejsou nic než energie a každá energie je jiná. Pokud chceme, aby naše tělo dobře fungovalo, musíme být v souladou s jeho přirozenou energií. Pokud jsme rozvážnějšího a jemnějšího nastavení, rychlý běh nám fungovat nebude a budeme se do něj příliš nutit. Paradoxně efektivněji zhubneme pomalejší jógou a chůzí než rychlým během, i když fitness trenéři a výživoví poradci by vám řekli něco jiného. Lidé s dynamičtější energií zas musí zvolit sport, jež s nimi bude více v souladu, takoví jedinci by u jógy usnuli, potřebují se pořádně zapotit.

To, jaký sport je v souladu s naší energií, poznáme jednoduše, musí nám generovat radost. Pociťujeme-li radost, jsme v souladu sami se sebou, naše energie proudí a tělo nemá potřebu si jakékoli tukové zásoby ukládat ze strachu, tak prosté to je.

Pojďte do toho se mnou

Zaujalo li vás vědomé hubnutí a chtěli byste se o něm dozvědět více, poznat svou energii, začít pracovat se svými emocemi a jednoduše se cítit lépe a vědět, kdo jsem, kontaktujte mě a v nadcházejícím novém roce se můžeme veškerým novoročním předsevzetím zasmát spolu.

Není nic krásnějšího než být v souladu se svou energií, překypovat zdravím, vitalitou a vážit si svého těla za to, jaké je a nesnažit se jej měnit v něco, co je proti přírodě. Přeji vám nádherný rok 2020!